KatogorieOgólne

Jak przygotować Kava Kava? Poradnik Kavaha

By odnaleźć harmonię z naturą, nie trzeba dalekich podróży. Ale konieczny jest pierwszy krok. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Kavaha, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek. 


Pierwszy raz z Kava Kava 


Na początek zróbmy coś na odwrót. Zaleca się, by przy pierwszym kontakcie z Kavą wypić od razu dwie porcje ekstraktu. Pierwsza porcja rzadko pozwala w pełni cieszyć się jego unikalnym działaniem. Druga powinna wprowadzić nas już w stan głębokiego relaksu i odprężenia. To cecha charakterystyczna Kavy. Gdy nasz organizm dostroi się już do działania zawartych w niej kavalaktonów, coraz skuteczniej i szybciej będzie reagował na coraz mniejsze porcje.


Czytaj dalej
zachód słońca na FijiKatogorieNa co dzień

Jak działa Kava Kava? Opowieść Tony’ego Robbinsa

Jak działa Kava Kava? Każde doświadczenie jest niepowtarzalne. Na każdego Kava oddziałuje też nieco inaczej. Kavę można dobrać tak, by cieszyć się w spokoju wyciszeniem i głębokim odprężeniem. Lub wręcz przeciwnie – z nastawieniem na towarzyski wymiar Kavy. Dla uśmiechu, poprawy nastroju, lekkości i towarzyskości. 

Dlatego tak ciekawe są relacje z odkrywania świata Kava Kava. Jedną z nich chcielibyśmy Wam zacytować. To fragment z bestsellerowej książki Tony’ego Robbinsa – Obudź w sobie olbrzyma. 

 

Tony Robbins to jeden z największych gwiazd motywacyjnych, pisarz, przedsiębiorca i filantrop. W Obudź w sobie olbrzyma tak opisuje swoje spotkanie z Kava Kava i wizytę na Fidżi.

Jak działa Kava Kava

Jak działa Kava Kava? Holistycznie! To nie tylko głębokie odprężenie na poziomie głowy i ciała. To także głębsza percepcja muzyki, radość z bycia razem i harmonia z naturą. Zwłaszcza tak piękną, jak Fidżi. Robbins dzieli się tym doświadczeniem w krótkiej relacji z wieczoru w małej wiosce.

[…] w miejscu, które wydawało się być pustkowiem, na poboczu drogi zauważyliśmy małą fidżyjską dziewczynkę z niezwykłymi rudymi włosami, które sterczały prosto z jej głowy. Becky i ja byliśmy zachwyceni i chcieliśmy zrobić jej zdjęcie. Chcieliśmy też zachować wobec niej właściwy szacunek i znaleźć jej rodziców, by zapytać ich o zgodę na zdjęcie. Gdy zaczęliśmy szukać jej domu, zauważyliśmy maleńką wioskę na skraju morza. Gdy się zbliżyliśmy, zauważyło nas kilku mieszkańców. Duży Fidżyjczyk pobiegł w naszym kierunku. Z ogromnym uśmiechem przywitał się z nami w Queen’s English […].

 

“Cześć, nazywam się Joe”, powiedział donośnym głosem. “Proszę, dołącz do nas na kavę”. Gdy weszliśmy do wioski, przywitały nas niekończący się śmiech i radość. Zostałem zaproszony do dużej chaty wypełnionej trzydziestoma Fidżyjczykami, aby wziąć udział w ceremonii kava. Becky zaproszono do rozmowy z kobietami na zewnątrz – zgodnie z tamtejszą tradycją. 

 

Byłem oszołomiony entuzjazmem tych ludzi. Ich nieokiełznana radość była zdumiewająca. Wewnątrz chaty wszyscy Fidżyjczycy uśmiechali się tak promiennie, byli tak szczęśliwi z odwiedzin. Powitali mnie słowami “Bula, bula, bula!”, co w przybliżeniu oznacza “Witaj, bądź szczęśliwy, kochamy cię!”.

 

Mężczyźni namaczali yangonę (rodzaj pieprznego korzenia) w misce z wodą przez kilka godzin i dumnie ją przelewali bezalkoholowy napój, który nazywali kava (co dla mnie wyglądało jak błotnista woda).

 

Zaprosili mnie, abym napił się jej z połówki orzecha kokosowego. Gdy spróbowałem (smakowała mniej więcej tak dobrze, jak wyglądała), mężczyźni zaczęli się śmiać i żartować ze mną i sobą nawzajem. Po zaledwie po kilku chwilach przebywania z tymi ludźmi zacząłem odczuwać spokój, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyłem.

 

Podziwiając ich poczucie radości i zabawy, zapytałem ich: jak myślicie, jaki jest cel życia? Spojrzeli na mnie jakbym rzucił kosmicznym żartem i odpowiedzieli niemal jednogłośnie: bycie szczęśliwym, oczywiście, a co innego? 

 

Powiedziałem: to prawda, wszyscy na Fidżi wydajecie się tacy szczęśliwi. Jeden z mężczyzn odpowiedział: tak, myślę, że tutaj na Fidżi jesteśmy najszczęśliwszymi ludźmi na ziemi. Oczywiście nigdy nie byłem nigdzie indziej! – co wywołało kolejną salwę śmiechu.

 

Wtedy postanowili złamać własne zasady i wprowadzić Becky do chaty. Przynieśli jedyną lampę naftową w wiosce oraz ukulele i mandoliny. Wkrótce pomieszczenie wypełniło się całą wioską. Mężczyźni, kobiety i dzieci śpiewali dla nas w pięknej, czterogłosowej fidżyjskiej harmonii. Było to jedno z najmocniejszych i najbardziej poruszających doświadczeń w naszym życiu. Najbardziej niesamowitą rzeczą w tych ludziach jest to, że nie chcieli od nas niczego poza dzieleniem się bogatym szczęściem, które czuli przez całe życie.

 

Wiele godzin później, po długich życzeniach pożegnalnych opuściliśmy wioskę odnowieni, z głębokim poczuciem spokoju i równowagi w naszym życiu. Tego wieczoru wróciliśmy po zmroku do magicznego kurortu z większą świadomością i wdzięcznością za otaczające nas piękno. 

 

Świat Kava Kava

Spokój, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyłem. Poczucie równowagi. Wdzięczność za otaczające piękno… Wydaje się, że to przeżycia bardzo subtelne. A jednak odmieniające. 

 

Zapraszamy do świata Kava Kava!

KatogorieZdrowie

KAVA KAVA a zdrowy sen: badania

Kava Kava a sen głęboki

Kava Kava (piper methysticum) słynie nie tylko jako naturalny sposób na odprężenie i głęboki relaks, ale także jako środek stosowany w problemach ze snem i zaburzeniach snu. Wiele osób pije Kava Kava jako naturalną alternatywę dla środków nasennych. Przyjrzyjmy się więc nasennym właściwościom Kavy oraz badaniom nad jej efektywnością. 

Czytaj dalej
Kava to naturalne wsparcie dla cierpiących na lękiKatogorieZdrowie

Kava Kava: naturalne wsparcie dla cierpiących na lęki

Zaburzenia lękowe: odkryj przeciwlękowe działanie Kava Kava!

Kava Kava (Piper methysticum) słynie ze swojego przeciwlękowego działania. Choć “słynie” to może niefortunne określenie. Mimo swojego potwierdzonego działania anksjolitycznego i mimo narastającego problemu, jakim są lęki – Kava Kava wciąż pozostaje niemal całkowicie nieznana. Nie tylko społecznie, ale także wśród specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym. By przybliżyć fenomen właściwości Kavy, zebraliśmy w jednym miejscu kilka badań i analiz, które pomogą rzucić szersze światło na to, jak działa ta unikalna pacyficzna roślina.

Czytaj dalej
Languishing: jeszcze nie depresjaKatogorieZdrowie

Languishing: jeszcze nie depresja

Czym jest languishing?

Czujesz ciągłe osłabienie i wewnętrzną pustkę? Brakuje Ci motywacji? Nie potrafisz cieszyć się życiem? To jeszcze nie musi być depresja! To może być languishing. Stan, który rozpowszechnił się i zyskał rozgłos w dobie pandemii COVID-19, lecz wciąż zbiera swoje “marniejące” żniwo. Sprawdźmy, czym jest i czym się przejawia! 

Czytaj dalej
jak żyć szczęśliwie?KatogorieStyl życia

Jak żyć szczęśliwie?

Jak żyć szczęśliwie?

Lekcje z najdłuższego badania nad szczęściem

Czym jest szczęście? Jak żyć, by mieć dobre życie? Czy dobre życie to zdrowe życie? Czy nauka może nam dać uniwersalną formułę na to, jak żyć? Okazuje się, że tak. Choć odpowiedź nie kryje się w pojedynczych wyliczeniach, wzorach czy analizach biochemii mózgu, ale w naszych zwyczajnych, codziennych życiorysach.

Czytaj dalej
wypalenie rodzicielskie w PolsceKatogorieZdrowie

Wypalenie rodzicielskie: kogo, gdzie, dlaczego?

Wypalenie rodzicielskie: jak wspierać rodziców

Wypalenie rodzicielskie jako termin po raz pierwszy pojawiło się w latach 80., ale popularność zyskało dopiero w XXI wieku. Analogia do wypalenia zawodowego nie jest tu przypadkowa i przekłada się na lepsze zrozumienie problemów, z jakimi mierzą się rodzice. Coś, co jeszcze nie tak dawno było częstokroć indywidualnym dramatem rodziców, skrywanym za domowymi drzwiami, dziś staje się tematem publicznym. A  szersza świadomość problemu może przełożyć się na jego sprawniejsze rozwiązanie. Zwłaszcza w Polsce – kraju najbardziej wypalonych rodziców na świecie!

Czytaj dalej
eustres a dystresKatogorieOgólne

Dobry stres vs. zły stres

Eustres, dystres a Kava Kava

Czy każdy stres jest zły? Czy każda stresująca sytuacja wiąże się z ryzykiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu (snem, ciśnieniem, biorytmem, homeostazą, kontrolą emocji)? Czy powinniśmy unikać stresu za wszelką cenę? Niekoniecznie! Na czym polega różnica między eustresem i dystresem? 

Czytaj dalej
Sober curious i Kava KavaKatogorieOgólne

Być sober curious, pić Kava Kava

Sober curious a Kava Kava

Sober curios, czyli ciekawość trzeźwości. Czasem sober curios nazywa się ruchem. A może jest raczej trendem, który rodził się latami i zostanie na lata? Czy może to tylko chwilowa moda, o której zapomnimy prędzej czy później? Ile w nim z ciekawości i odkrywania, ile radykalności? Czy sober curios w ogóle da się jednoznacznie zdefiniować? I w końcu: jak to się stało, że tradycyjna Kava Kava wpisała się w nowoczesne podejście do trzeźwości? Sprawdźmy!

Czytaj dalej