KatogorieNa co dzień

Andrew Weil o Kava Kava

Andrew Weil o Kava Kava

Dr Andrew Weil o właściwościach i bezpieczeństwie Kava Kava

Świat odkrywa fenomen Kava Kava, choć budowanie powszechnej świadomości postępuje powoli. Wśród osób, które popularyzują wiedzę o unikalnych właściwościach Kava Kava, szczególne silnym głosem mówi dr Andrew Weil. Jak ocenia on działanie Kava Kava?

Dr. Andrew Weil to amerykański lekarz, autor i orędownik medycyny integracyjnej. Jest założycielem i dyrektorem Center for Integrative Medicine na University of Arizona, ale jego renoma wykracza poza świat nauki. Jest gościem najpopularniejszych programów TV i internetowych, a w jego projekt diet przeciwzapalnych True Food Kitchen wspiera m.in. Oprah Winfrey.

Kava: najważniejszy naturalny produkt przeciwlękowy

Andrew Weil był między innymi gościem słynnego podcastu Tima Ferrissa w 2022 roku. Część tej fascynującej rozmowy była poświęcona naturalnym właściwościom Kava Kava. Zwłaszcza w kontekście zaburzeń snu oraz lęków. Poniżej fragment tej rozmowy. 

ANDREW WEIL:

Kava to przede wszystkim roślina psychoaktywna używana w obszarze Oceanii: na wielu wyspach na całym Pacyfiku.

Jest to bardzo duży korzeń dużej rośliny z rodziny czarnego pieprzu. Ma unikalny skład chemiczny. Na wielu z tych wysp ludzie przygotowują z niego napój.  Niegdyś żując korzeń, wypluwając go do miski i mieszając z wodą lub sokiem kokosowym. Obecnie częściej suszy się go, proszkuje i miesza z płynem.

Ma funkcję społeczną, spaja i jednoczy społeczności, ale jest też naturalnym środkiem uspokajającym i poznawczym, prawdopodobnie najważniejszym naturalnym produktem przeciwlękowym. Niezwykle przydatny i zasadniczo nietoksyczny. Nie wchodzi w interakcje z alkoholem, nie wchodzi w interakcje z innymi środkami uspokajającymi. Jest całkiem bezpieczny i bardzo często polecam go ludziom.

 

TIM FERRISS:

Czy wiesz, jaki wpływ, jeśli w ogóle, ma na jakość snu? Mój przyjaciel ma subiektywne doświadczenie, że Kava pomaga mu się uspokoić i zasnąć. Ale zastanawiam się, jaki ma wpływ na jakość snu? Ponieważ niektóre środki nasenne, takie jak ambien itp., pomagają zasnąć, ale wpływają na cykle snu i jego głębokość.

 

ANDREW WEIL:

To delikatnie mówiąc. Wiesz, wszystkie te środki nasenne – czy to bez recepty, czy na receptę: uważam, że są to niebezpieczne leki. Przede wszystkim nie odtwarzają naturalnego snu. Wszystkie tłumią marzenia senne, które są istotnym składnikiem dobrego snu. Zniekształcają architekturę snu. Uzależniają i zakłócają procesy poznawcze.

 Myślę więc, że naprawdę nie ma uzasadnienia dla ich stosowania, chyba że do bardzo krótkotrwałego, z powodu sytuacyjnej bezsenności. Ale Kava nie ma żadnego z tych złych skutków. Może być stosowana regularnie przez długi czas.

Nie wiem, czy mamy dobre badania na temat tego, jak wpływa na jakość snu. Nie znam jednak żadnych przesłanek, które wskazywałyby na to, że ma ona jakiekolwiek negatywne skutki, które mają zwykłe środki nasenne.

Kava: efektywna i bezpieczna

Andrew Weil dzieli się także swoimi przemyśleniami i doświadczeniem związanym z Kava Kava na swoich kanałach social media. 

Kava to najbardziej efektywny i bezpieczny naturalny środek przeciwlękowy, jaki znam. Może musisz trochę poszukać, by znaleźć produkt, który działa na Twoje potrzeby. Ale ja uważam, że to jest świetne!

Czy Kava jest bezpieczna? "Perfectly safe!"

Kava jest całkowicie bezpieczna. Nie ma szkodliwego wpływu na wątrobę. Uważam, że to rozczarowujące, że jest to tak uporczywa obawa – pojawiła się ona naprawdę jakiś czas temu w związku z kilkoma przypadkami w Niemczech, które zostały przypisane alkoholowym ekstraktom z Kava, które nie są już używane. Stosowane są tylko ekstrakty wodne, które są całkowicie bezpieczne.

 

Ponadto niektóre z preparatów wykorzystywały nadziemne części Kavy oprócz korzenia, a nadziemne części rośliny mogą zawierać inne składniki.

 

W każdym razie, o ile mi wiadomo, wszystkie produkty Kava dostępne obecnie na rynku są całkowicie bezpieczne i nie ma obaw o toksyczność dla wątroby.

O co chodzi w sprawie niemieckiego paradoksu w podejściu do Kava Kava? Na czym polegał ten słynny zakaz, który musiał być zniesiony przez niemiecki Sąd Najwyższy? Nasze opracowanie przeczytasz TUTAJ

 

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę o właściwościach Kava Kava:

więcej o działaniu przeciwlękowym – TUTAJ

więcej o wsparciu w problemach ze snem – TUTAJ

 

UWAGA: odnośnie cytowanych treści: nie zalecamy mieszania Kava Kava z alkoholem ani środkami przeciwdepresyjnymi, a także picia Kava przez kobiety w ciąży czy w okresie karmienia piersią.

Zdjęcie: Gabriel Silvério / Unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *