KatogorieNa co dzień

Kortyzol a Kava Kava

kava kortyzol

Jak obniżyć kortyzol? 4 właściwości Kava Kava

Gdy po ciężkim dniu idziesz na wieczorny trening z nadzieją, że odreagujesz cały stres, a w efekcie po treningu nie możesz zasnąć, bo stres i gonitwa myśli tylko się spotęgowały – tak oto działa kortyzol. Nie przypadkiem nazywany jednocześnie hormonem walki i hormonem stresu. Sprawdź, czym grozi podwyższony długotrwale kortyzol i jak Kava Kava pomaga sportowcom na co dzień. I na co noc.

 

 

Problem z kortyzolem

Intensywny wysiłek fizyczny jest dla organizmu wyzwaniem podobnym do stresu. Stres jest de facto reakcją obronną na stresor – sytuację zagrożenia, w której wszystkie procesy w organizmie podporządkowane są wysiłkowi przetrwania. Stres jest więc z natury reakcją pozytywną, a nawet prorozwojową. Problem ze stresem pojawia się wtedy, gdy stres jest zbyt intensywny lub długotrwały. Podobnie nasz organizm działa w przypadku intensywnego treningu, który – tak jak stres – podnosi poziom kortyzolu.

 

 

Jak długo kortyzol utrzymuje się na optymalnym poziomie, a jego wahania są ograniczone w czasie i skali – ma działanie pozytywne, zwłaszcza dla sportowców. Pomaga np. w rozwoju tkanki mięśniowej, redukcji tkanki tłuszczowej, wpływa na testosteron. Problem zaczyna się wtedy, gdy wysiłek organizmu jest zbyt intensywny (stres, sport). Wtedy kortyzol zaczyna działać niemal dokładnie odwrotnie!

 

 

Wysoki kortyzol – zagrożenia

Kortyzol to hormon sterydowy, produkowany przez korę nadnerczy. Jego podwyższony poziom może odpowiadać między innymi za negatywny:

 

 • wzrost stężenia glukozy (hamuje zużycie) i przyspieszenie glukogenezy
 • wzrost ciśnienia tętniczego i zwężenie naczyń krwionośnych
 • większy katabolizm białkowy – uwalnia wolne rodniki i aminokwasy, spowalnia ich wchłanianie przez mięśnie
 • zatrzymanie w organizmie soli i większe wydalanie potasu

Dlatego też zasypianie po wieczornym treningu jest tak trudne: do mózgu dostarczane jest więcej glukozy i nie może się on właściwie “wyciszyć”. Mięśniom natomiast dolega ból i generalne oznaki przetrenowania. 

Trudniej nam zasnąć, czyli jednocześnie trudniej wejść w katabolizm nocny – rządzący się swoim rytmem i odpowiadający za energię organizmu w długich godzinach bez pożywienia.

Równolegle kortyzol dodatkowo pobudza nasz apetyt.

 

W efekcie stres powraca ze zdwojoną siłą – gonitwa myśli ma jeszcze więcej glukozowego „paliwa”, a ciało nie może się właściwie odprężyć. Stres pogłębia więc negatywne skutki w kontekście treningowym: podwyższony kortyzol nie tylko ogranicza przyrost mięśni, ale sprzyja także rozwojowi tkanki tłuszczowej (gospodarka insulinowa).

 

Tkanka tłuszczowa odkłada się przede wszystkim w okolicach twarzy, szyi i tułowia.

Osoby z podwyższonym kortyzolem zmagają się też często z zaburzeniami nastroju, potęgowanymi problemem ze snem, a nawet depresją.

 

Jak obniżyć kortyzol po treningu?

Po pierwsze ciało. Po drugie głowa.

Przede wszystkim trening nie powinien być zbyt długi. Po treningu zaleca się powszechnie odprężenie mięśni kąpielą, masażem, jogą lub ćwiczeniami rozciągającymi. Wyciszeniu ciała powinno odpowiadać także redukowanie stresu na poziomie głowy, jako reakcji psychicznej.

 

4 unikalne właściwości Kavy a kortyzol

Jak przełamać ten ciąg negatywnych reakcji? Jak może nam w tym pomóc pieprz metystynowy, czyli Kava Kava?

 

 1. Kava ma działanie rozkurczowe – odpręża mięśnie (nie tylko po treningu, ale też po prostu po dniu pełnym napięć)
 2. Kava ma działanie miejscowo znieczulające – pomaga w przypadku bólu mięśni
 3. Kava głęboko relaksuje – redukuje stres, wpływając m.in. na układ neuroprzekaźników; słynie zwłaszcza ze swojego wpływu na GABA, czyli także oś HPA i kortyzol – więcej
 4. Kava ułatwia zasypianie i regenerację w trakcie snu – nie tylko po wysiłku fizycznym – więcej

 

Kava pomaga też ograniczyć podjadanie, związane z działaniem stresu. Jeśli jesteś na diecie – Kava Kava jest bezpiecznym wyborem. Jeśli szukasz zdrowej alternatywy dla alkoholu i pustych kalorii – także Kava Kava!

Dodatkowo dla sportowców walorem Kava Kava są jej właściwości przeciwzapalne.

Nie przypadkiem Kava Kava jest ulubionym napojem np. wielu pacyficznych drużyn rugby! 

fitness kava

Właściwa regeneracja w trakcie snu jest szczególnie ważna dla sportowców. Brak snu może zwiększać poziom kortyzolu i zmniejszać poziom testosteronu (odpowiedzialnego w dużym stopniu za regenerację).

 

Z kolei w czasie zdrowego snu m.in.:

 • przywracane są uszkodzone białka
 • kwas mlekowy przekształcany jest w glukozę 
 • powstają nowe włókna mięśniowe (z komórek macierzystych) 
Jak Kava wzmacnia regeneracyjną fazę snu – przeczytasz tutaj.

 

Jak dobrać właściwą Kavę – przeczytasz tutaj.

 

Jeśli szukasz najlepszej Kavy na wieczorne odprężenie i lepszy sen – polecamy Kavaha DEEP CALM.

 

Jeśli szukasz pełnowartościowej Kavy do przygotowania w każdych warunkach – choćby na siłowni – polecamy Kavaha Instant – wystarczy wsypać do wody lub ulubionego napoju i gotowe!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *