Depresja klasyfikowana jest oficjalnie jako zaburzenie afektywne, czyli zaburzenie nastroju (wg klasyfikacji ICD-11). Objawy depresji omówimy poniżej.
Zaburzenia depresyjne dzielone są na szereg postaci, spośród których wyszczególnić należy zwłaszcza:
- epizod dużej depresji – wystąpienie po raz pierwszy w życiu zespołu objawów depresyjnych (trwanie przez min. 2 tygodnie)
- zaburzenie depresyjne nawracające – min. 2 epizody dużej depresji, ale bez objawów maniakalnych (których obecność wskazywałaby na chorobę afektywną dwubiegunową)
Depresję można w skrócie i ogólnie określić jako chorobę ogólnoustrojową ze szczególnym oddziaływaniem na mózg i układ nerwowy – neurohormony. Zaburzenie obejmuje równowagę neuroprzekaźników: serotoniny, noradrenaliny i dopaminy.
Stany depresyjne wiąże się m.in. ze stanem zapalnym oraz nierównowagą w układzie limbicznym, który odpowiada za stany emocjonalne, więzi międzyludzkie, wspomnienia, zadowolenie poczucie satysfakcji, ale też agresję czy strach. Nadczynność układu przekłada się np. na obniżenie zapału, zmienność nastrojów, zaburzenia snu, niechęć do spotkań towarzyskich, etc.