KatogorieNauka

Kavalaktony. Czyli jak działa Kava Kava

Działanie Kava Kava: kavalaktony

Skąd bierze się unikalne działanie Kavy? Jak to możliwe, że Kava jednocześnie może wyciszyć układ nerwowy i zwiększyć poziom dopaminy? Jednocześnie zapewnić wewnętrzny spokój i przywrócić energię do działania? Odpowiedź skrywa się przede wszystkim w korzeniach Kavy i działaniu jej aktywnych składników, czyli kavalaktonów. A mówiąc precyzyjniej: w ich współdziałaniu. To właśnie szczególna kompozycja kavalaktonów – naturalny chemotyp – decyduje o sposobie, w jaki dana Kava wpływa na nasz organizm.

Każdy typ Kavy charakteryzuje inna kompozycja i stężenie składników aktywnych, dlatego im lepiej znamy ich naturalne właściwości, tym trafniej możemy dobierać Kavę do naszych potrzeb i preferencji.

Co to są kavalaktony?

Kavalaktony to składniki aktywne Kava Kava – pieprzu metystynowego. Nazywane są też kavapironami. Znamy 18 kavalaktonów, z czego sześć odpowiedzialnych jest za około 96% działania Kava Kava. Są to:

 

 

1. demetoksyjangonina
2. dihydrokavaina
3. jangonina
4. kavaina
5. dihydrometystycyna
6. metystycyna


Struktury chemiczne sześciu głównych kavalaktonów

Każdy rodzaj kavalaktonów działa inaczej i ma inny wpływ na nasz organizm. Jednocześnie niemal każda odmiana Kava Kava charakteryzuje się inną kompozycją kavalaktonów. 

Dlatego nie ma dwóch takich samych Kav: niektóre odmiany działają bardziej wyciszająco, pobudzająco, odprężająco (np. napięte mięśnie), wzmagając poczucie satysfakcji, czasem nawet euforii, czy wręcz odwrotnie: działają nasennie lub wprawiają w stan medytacyjny. Czym są więc kompozycje kavalaktonów?

Chemotyp Kava Kava

Numeracja powyższej listy nie jest przypadkowa. Każdemu kavalaktonowi przyporządkowano inny numer, dzięki czemu można w uproszczony sposób określać ich proporcje, czyli chemotyp (sześć cyfr).

 

Tak na przykład Kavaha VULA KASA LEKA z Fidżi (miejsce pochodzenia również warunkuje skład kavalaktonów) posiada chemotyp 463251. Oznacza to, że największe stężenie ma w nim kavaina, druga w kolejności jest metystycyna (6), a następnie jangonina (3), itd. 

 

Powszechnie przyjmuje się, że chemotypy najlepszych typów Kavy wskazują w swoich początkowych dwóch, trzech cyfrach: kavainę (4) oraz dihydrometystycynę (5) lub metystycynę (6)

 

Chemotyp z przewagą kavainy (4) świetnie sprawdzi się przede wszystkim za dnia, gdy do codziennych zadań brakuje nam energii i pozytywnego nastawienia. Przewaga dihydrokavainy (2) idealnie pasuje wieczorem, gdy szukamy wyciszenia i regenerującego snu.

Jak Kava działa na organizm?

Kavalaktony a GABA

Kavalaktony słyną ze swojego oddziaływania na układ GABA – głównego neuroprzekaźnika, który może “wyciszyć” układ nerwowy, redukując nadmierne pobudzenie (ilość pobudzających impulsów). Kava zwiększa wiązanie GABA i umożliwia nasilenie działania kwasu gamma aminomasłowego, naturalnie wytwarzanego w mózgu. W efekcie obniża poziom stresu, łagodzi stan pobudzenia i naprężenia. 

 

Jako pacyficzny adaptogen pozwala zaadaptować się do sytuacji stresogennej. Łagodzi nerwy, oczyszcza głowę z natłoku nerwowych myśli, pomaga odzyskać wewnętrzną równowagę.

Kavalaktony a dopamina

Kavalaktony są ocenione jako inhibitory MAO (zakłada się, że najsilniejszym inhibitorem MAO jest jangonina).  [źródło]

 

Co to oznacza? Inhibitor MAO redukuje działanie monoaminooksydazy, która z kolei redukuje m.in. poziom dopaminy, serotoniny, adrenaliny i noradrenaliny. Mówiąc w skrócie: zabezpiecza poziom dopaminy i serotoniny przed tym, co je obniża. 

 

Inhibitory MAO stosuje się m.in. w lekach przeciwdepresyjnych czy łagodzeniu objawów choroby Parkinsona. 

Kava zdaje się jednocześnie podnosić GABA i podnosić dopaminę. I jest to dość niezwykłe zestawienie. Nie znam wielu związków podnoszących jednocześnie GABA i dopaminę

– dr Andrew Hubermann [link]

Oczywiście, jak wspomnieliśmy: Kava Kavie nierówna. Warto sprawdzać różne odmiany i chemotypy. Dopasowywać do konkretnych potrzeb. Eksperymentować! Bo Kava Kava to przede wszystkim wyjątkowy świat doznań, które warto odkryć! 

 

Jak można przeczytać w jednym z materiałów dostępnych na National Library of Medicine:

 

Uważa się, że pirony kavy mają działanie anksjolityczne, przeciwbólowe, rozluźniające mięśnie i przeciwdrgawkowe, w czym pośredniczy wpływ na układ limbiczny, czyli część mózgu związaną z emocjami. Mechanizm działania farmakologicznych efektów kavy nie został jeszcze wyjaśniony. Badania wykazały, że na aktywność farmakologiczną może wpływać kilka czynników, w tym stężenie, rodzaj preparatu, zawartość pironów w kavie oraz zastosowana odmiana kavy. Terapeutyczne zastosowania kavy obejmują leczenie lęku, bezsenności i stresu. [źródło]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *