KatogorieTradycje Zdrowie

Kobieca strona Kava Kava

Co Kava Kava daje kobietom i co kobiety dały Kavie?

Pacyficzna tradycja picia Kavy to przeszło trzy tysiące lat. Choć wiele regionalnych wyobrażeń o Kavie kształtowało się na podstawie mitów o bardzo kobiecym (czy wręcz erotycznym) charakterze, dostęp do Kavy był z zasady domeną mężczyzn. Współcześnie odkrywamy jednak, że unikalne właściwości pieprzu metystynowego idealnie wpisują się w potrzeby kobiet. Czyżby historia wróciła do korzeni? Oto kobieca strona Kava Kava!

CZĘŚĆ 1. Co Kava Kava daje kobietom?

Naturalny sposób na bolesny okres

Kava nie jest lekiem przeciwbólowym. Dlaczego więc mówi się o niej coraz częściej w kontekście bólu menstruacyjnego – bolesnych skurczy w podbrzuszu? Kavę cechują bowiem naturalne właściwości rozkurczowe i miejscowo znieczulające. Kava w naturalny sposób sprzyja rozluźnianiu zwłaszcza mięśni gładkich.

 

 

Uspokajające i relaksujące właściwości Kava Kava mogą się również okazać nie do przecenienia wobec trudności zespołu napięcia przedmiesiączkowego, takich jak wzmożona pobudliwość czy stany przygnębienia, spadku nastroju. Kava tłumi skłonność do wybuchów agresji, wycisza i łagodzi. Pomaga wrócić do naturalnego biorytmu i stanu wewnętrznej równowagi.

 

 

Kava Kava a ciąża i karmienie piersią

W tym przypadku przeciwskazania są jednoznaczne: nie zaleca się przyjmowania Kavy w okresie ciąży oraz karmienia piersią. A później? Nie jest tajemnicą, że tzw. “kryzys” czy “bunt” dwulatka, trzylatka, czterolatka (itd..) potrafią być wyjątkowo wymagające: stresujące, męczące, frustrujące. Kava Kava to z kolei sprawdzony sposób na relaks i zwiększone pokłady cierpliwości!

 

Naturalna pomoc dla rodziców

Wielką wartością Kava Kava jest fakt, że nie otumania – w przeciwieństwie np. do alkoholu, który niestety często bywa prostą odskocznią od wymagającej codzienności. Kava ułatwia wyciszenie i osiągnięcie wewnętrznej równowagi, nie odbierając sił, zdrowego snu czy po po prostu dobrego humoru. 

 

Co tyczy się oczywiście nie tylko mam, ale rodziców ogólnie! 

Kava Kava a menopauza

Kava jest popularnym środkiem łagodzenia objawów menopauzy – nie tylko w tradycjach pacyficznych! Jej skuteczność potwierdzają także badania naukowe. 

Zmiany związane z deficytem estrogenów mogą przejawiać się między innymi długotrwałym napięciem, drażliwością / agresywnością, utratą motywacji, wahaniami nastrojów, ale także lękiem czy depresją. 

Kava Kava to nie tylko ukojenie nerwów, wewnętrzne wyciszenie i odprężenie ciała. Kava to także pomoc w przypadku lęków. Warto przytoczyć tu badanie nad wsparciem m.in. w hormonalnej terapii zastępczej Assessment of the association of Kava-Kava extract and hormone replacement therapy in the treatment of postmenopause anxiety (Clinica di Ostetricia e Ginecologia, Università degli Studi, Siena).

 

Wyniki

Zaobserwowano istotne obniżenie wyniku HAMA po 3 i 6 miesiącach leczenia we wszystkich czterech badanych grupach kobiet. W grupach leczonych skojarzeniem terapeutycznym (HRT + Kava, ERT + Kava) zaobserwowano większą redukcję wyników HAMA w porównaniu z pacjentkami w grupach leczonych samymi hormonami. [HAMA – Hamilton Anxiety Rating Scale – więcej

 

Wnioski: 

Wyniki tego badania wskazują, że skojarzenie HRT i ekstraktu Kava-Kava może stanowić doskonałe narzędzie terapeutyczne w leczeniu kobiet w ustabilizowanej menopauzie, w szczególności cierpiących na lęk i depresję, biorąc pod uwagę, że terapia Kava-Kava przyspiesza ustępowanie objawów psychologicznych, nie zmniejszając terapeutycznego działania estrogenów na choroby organiczne, takie jak osteoporoza i choroby układu krążenia.

 

Jak zaznacza Cathleen Rapp, N.D.  w omówieniu badania Kava–Kava administration reduces anxiety in perimenopausal women [badanie]:

Kava wykazała działanie anksjolityczne w kilku badaniach klinicznych z udziałem ludzi cierpiących na lęk niepsychotyczny. W jednym z badań skuteczność kavy w zmniejszaniu lęku była podobna do skuteczności benzodiazepin. Kava nie aktywuje jednak receptorów benzodiazepinowych, nie ma też depresyjnego wpływu na uwagę lub reakcję na zadania słowne i wizualne. Niniejsze badanie jest zgodne z wcześniejszymi badaniami i wskazuje, że kava jest skuteczna w zmniejszaniu lęku u kobiet w okresie okołomenopauzalnym. [źródło]

Kava Kava i GABA

Głęboko relaksujące i odprężające działanie Kavy wiąże się przede wszystkim z oddziaływaniem Kavy na układ neuroprzekaźnika GABA – zmniejsza nadmierne pobudzenie, wycisza organizm poprzez redukcję pobudzających impulsów (kanały wapniowe). Zwiększa wiązanie GABA i działanie kwasu gamma-aminomasłowego. Więcej znajdziesz tutaj.

 

Takiego rodzaju neuronalne wyciszenie przekłada się nie tylko na codzienne funkcjonowanie, ale oczywiście również zdrowy sen. Kava może pomóc w zasypianiu i wzmocnić sen głęboki (fale delta), dzięki czemu organizm może się właściwie regenerować – bez względu na jego wiek i fazę rozwoju! Więcej o wpływie Kavy na sen tutaj

 

Składniki aktywne Kavy analizowane są jako inhibitory MAO: to one umożliwiają podnoszenie się poziomów m.in. dopaminy i serotoniny. Stąd ich zastosowanie np. w lekach przeciwdepresyjnych.  


Kolejnym wymiarem wyciszenia organizmu i powrotu do właściwego biorytmu jest właściwe odżywianie. Przede wszystkim ograniczenie zjawiska tzw. zajadania stresu. Przy okazji praktyczna rada: Kava Kava najlepiej działa na pusty żołądek.

Zobacz, w jakich sytuacjach może pomóc Kava Kava!

Co ciekawe związek picia Kavy z płodnością i fazą przekwitania ma także znaczenie kulturowe. Choć może właściwsze byłoby stwierdzenie, że istnieje po prostu silna relacja między kulturowym, tradycyjnym postrzeganiem Kavy a kobiecością.

CZĘŚĆ 2. Co kobiety dały Kavie?

Kava - kobiecość - antropologia

Kava Kava a płodność i seksualność

Jak zaznacza R. Brunton w tradycyjnych wspólnotach pacyficznych można wymienić dwie kategorie kobiet mających prawo do picia Kavy: wyżej urodzone (Tonga, Samoa, Tahiti, Hawaje) oraz te, które przekroczyły fazę menopauzy.

Z drugiej strony w ceremoniale przygotowania Kava Kava w wielu wspólnotach pacyficznych, jak na przykład wyspach Samoa, tradycyjnie mogli brać udział wyłącznie chłopcy i dziewczynki przed inicjacją seksualną (taupou) oraz dziewczynki przed pierwszą menstruacją.

 

Skąd tak wielka troska, by za wszelką cenę rozgraniczyć Kavę i seksualność/płodność? Jak antropologicznie opisują to V. Lebot, M. Merlin i L. Lindstrom (Kava. The Pacific Elixir): “seks przekształca życiodajną Kavę w truciznę, przesuwając ją ku ciemniejszej stronie cyklu płodności”. Kava “zatruta” seksualnością (mająca kontakt z seksualnością) może nie tylko stracić swoją moc (np. zapewnianie umocnionej więzi z przodkami), ale także okazać się niebezpieczna. Te obawy miały swoje silne “zakorzenienie” w mitach dwojakiego rodzaju.

Kobiety a mity Kava Kava

Jak wspomnieliśmy, w różnych regionach Pacyfiku dominowały różne mity i wyobrażenia o pochodzeniu Kavy. Na wyspie Tanna (Vanuatu) funkcjonował m.in. następujący mit: dwie siostry pracowały nad wodą, gdy nagle jedna z nich poczuła między nogami przyjemny dotyk. Jak się okazało, muskało ją wyrosłe spomiędzy kamieni pnącze Kavy. Siostry zabrały roślinę do swojego ogródka, by dojrzała, i następnie podzieliły się odkryciem z innymi.

 

W innym micie – z wyspy Pentecost, również Vanuatu – Kavę także “ofiarowała” kobieta. To opowieść o osieroconym rodzeństwie. Pewnego dnia siostra została zaatakowana przez obcego zalotnika, który chciał ją poślubić. Wywiązała się walka i dziewczyna została śmiertelnie postrzelona strzałą. Zrozpaczony brat wykopał jej grób i pochował ją. Po tygodniu zauważył, że na grobie wyrosła nieznana mu roślina. Nie zerwał jej jednak. Minął rok i brat, wciąż pozostający w głębokiej żałobie, znów odwiedził grób siostry. Ku swojemu zdziwieniu zauważył, że pod nieznaną mu rośliną leży gryzoń, który najpewniej podgryzał roślinę i zmarł. Widząc w tym szansę, by skończyć ze swoim własnym życiem, pełnym bólu i tęsknoty, brat zaczął sam gryźć korzenie rośliny. Nie umarł. Wręcz przeciwnie: momentalnie zapomniał o swoim nieszczęściu i bólu.

Antropologiczna interpretacja odczytuje powyższy mit następująco: zalotnik rani dziewczynę strzałą (akt seksualny, zapłodnienie), dziewczyna umiera (przekazuje życie), znad jej grobu rośnie nowe życie (dziecko). Roślina może być trująca lub oczyszczająca. Wyznacza krąg życia i śmieci, pogrzebu i narodzin, płodności i śmiertelnego zagrożenia.

 

Jak te dwa przykładowe mity mają się do ograniczonego dostępu kobiet do Kavy? 

Po pierwsze mamy do czynienia z silnym przekonaniem, że bliskość, kontakt płodnej kobiety z Kavą może oznaczać dla mężczyzny zagrożenie – ześlizgnięcie się po kręgu płodności aż w mrok śmierci. Po drugie zakładano, że kobiece pochodzenie Kavy (wyobrażenie, że wyrosła z kobiecego łona) wyklucza czerpanie przez kobiety korzyści z picia Kavy.

Kava: pacyficzna mozaika wyobrażeń

Oczywiście to tylko element mozaiki pacyficznych mitów i wyobrażeń o pochodzeniu Kavy. Kavę identyfikowano z penisem, nasieniem, ale też z matczynym mlekiem. Ciekawym przykładem jest tradycyjna misa do wspólnego picia Kavy na Fidżi – tanoa. Misa ma stożkowy kształt, a jej podpórki, które odruchowo nazwalibyśmy nóżkami, na Fidżi nazywa się piersiami. Na wyspie Tanna zewnętrzne korzenie Kavy, okalające najbardziej wartościową część, nazywa się sukienką. Z kolei na Vanuatu korzenie Kavy ubija się i ściera koralowcem o bardzo fallicznym kształcie.

Source: Wiki Commons - Kava ceremony, Samoa

Współcześnie kobiety na całym świecie korzystają z Kavy nie tylko ze względu na jej unikalne właściwości, ale także, po prostu, dla przyjemności. I oby jak najpowszechniej!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *