KatogorieZdrowie

KAVA KAVA: więcej niż alternatywa dla alkoholu

alternatywa dla alkoholu

Nadużywanie alkoholu to realne niebezpieczeństwo. Uzależnienie od alkoholu to tragedia. Osobista, rodzinna, społeczna. Kava Kava to alternatywa dla alkoholu, choć nie jest cudownym lekiem na alkoholizm. Kava nie zastąpi terapii. Nie naprawi szkód. Ale jest coś, co o Kava Kava warto wiedzieć!

Za hasłem “Kava to alternatywa dla alkoholu” kryją się dwa wymiary. Pierwszy to ten bardziej praktyczny. Kava Kava to naturalna alternatywa, jeśli w alkoholu szukamy odprężenia, sposobu na wieczorny relaks czy też działania towarzyskiego – dobrego humoru, otwartości, swobody. Jeśli chcemy popijać i nie tracić jasności myślenia. I obudzić się bez kaca. Ale Kava może się także okazać wsparciem, gdy alkohol staje się nadużywany.

Kava a walka z uzależnieniem

Szukając informacji o tym, jak Kava Kava może pomóc osobom z problemem alkoholowym, pierwsze co rzuca się w oczy to natłok stron ośrodków walki z uzależnieniami. Zwłaszcza ośrodków amerykańskich. Nie są to oczywiście naukowe dowody na potencjał w leczeniu, ale warto się z nimi zapoznać. 

Kava jest bezpieczną i skuteczną alternatywą dla alkoholu, niepowodującą żadnych negatywnych skutków ubocznych. Wykazano, że Kava zmniejsza lęk, poprawia jakość snu i zwiększa dobre samopoczucie. W przeciwieństwie do alkoholu, Kava nie uzależnia i nie prowadzi do uszkodzenia wątroby ani innych problemów zdrowotnych.

 

Ci, którzy lubią lub regularnie spożywają Kavę, uważają ją za bezpieczną alternatywę dla picia. Mało tego, rozważają także sposób na relaks jako alternatywę dla marihuany, benzodiazepin czy Xanaxu. Kiedy ktoś spożywa Kavę, pojawia się lekki szum. To brzęczenie można opisać jako podobne do tego, które odczuwa się po wypiciu alkoholu. Jednak kava nie powoduje upośledzenia funkcji poznawczych.

 

Kava działa poprzez zwiększenie poziomu GABA w mózgu człowieka. W ten sam sposób działają benzodiazepiny, ale na skalę nieuzależniającą i bez objawów odstawienia.

 

– ośrodek leczenia uzależnień FREE BY THE SEA [ 8.12.2023 – link ]

Z kolei ośrodek Maryland Addiction Recovery Center mierzy się z pytaniem: CZY PICIE KAVA LICZY SIĘ JAKO NAWRÓT?

Picie Kava w okresie leczenia budzi kontrowersje. Niektórzy twierdzą, że należy je uznać za nawrót choroby. Inni zaś uważają, że może być pomocnym narzędziem w radzeniu sobie z napadami głodu.

 

Należy pamiętać, że Kava zawiera związki, które mogą oddziaływać na mózg podobnie jak alkohol i narkotyki, co budzi obawy u osób w trakcie rekonwalescencji. Niektórzy specjaliści od uzależnień odradzają picie Kava, gdyż może ona wywołać chęć sięgnięcia po inne substancje i potencjalnie doprowadzić do załamania. Z drugiej strony zwolennicy Kavy argumentują, że jej stosowanie może być zdrowszą alternatywą dla spożywania alkoholu lub nielegalnych narkotyków.

 

Jeśli znasz się choć trochę na programie zdrowienia, musisz już mieć świadomość, że zażywanie w tym okresie jakiejkolwiek substancji poprawiającej nastrój można uznać za nawrót. A ponieważ Kava zmienia twój umysł i refleks, zapuszcza się w szarą strefę i możesz liczyć się ze złamaniem trzeźwości. Dodatkowo można wykształcić tolerancję na Kava, dlatego spożywanie jej podczas regeneracji może wiązać się z dużym ryzykiem i zepsuć cały proces.

 

Jest powód, dla którego Kava przyciąga osoby na wczesnym etapie rekonwalescencji. W końcu pomaga uspokoić nerwy, które są wszędzie, gdy walczą z uzależnieniem. Co więcej, nie pojawia się on w testach narkotykowych i nie ma żadnych istotnych badań na ten temat prowadzących do uzależnienia. Dlaczego więc Kava powinna być uznawana za nawrót choroby? Ponieważ polegasz na substancji zmieniającej nastrój, aby pokonać swoje uzależnienie. Pamiętaj, że powrót do zdrowia polega na nauczeniu się radzenia sobie ze swoim stanem emocjonalnym i psychicznym bez żadnego wsparcia chemicznego innego niż to, które zostało przepisane przez profesjonalistę.

[ 8.12.2023 – link ]

Kava a uzależnienie

Potencjał Kava Kava w walce z uzależnieniami stał się przedmiotem badań naukowych i nie tylko. Kavę włączono także do programów terapeutycznychw różnych częściach świata. 

 

Jak wylicza S Apo Aporosa w bogatym artykule dla Drug Science “De-mythologizing and re-branding of kava as the new ‘world drug’ of choice”:

Interesujące jest użycie Kava w kilku programach terapii uzależnień, podsumowane w artykule Steinera (2001) „Kava jako środek przeciw głodowy”. Przedstawia on wstępne wyniki działania Kava w łagodzeniu głodu powodowanego alkoholem, tytoniem i / lub kokainą. Braun i Cohen (2010) omawiają również wartość Kava w przypadku odstawienia benzodiazepin. Podają, że Kava „może mieć działanie anksjolityczne poza benzodiazepinami” (281) i że „objawy odstawienne po odstawieniu benzodiazepin występowały nieco rzadziej podczas leczenia WS 1490 [ekstrakt z Kavy], a nawet jeśli występowały, efekt anksjolityczny pozostał”. 

Ponadto Kava była stosowana w ramach dwóch programów rehabilitacji uzależnień Okręgowej Rady Zdrowia (Nowa Zelandia (NZ)); jeden w Bay of Plenty skierowany do alkoholu, który działa już od siódmego roku (Crowley, 2015, komunikacja osobista), a drugi w Marlborough, program rzucania palenia w Nowej Zelandii zatytułowany „Kava-cation”, który może pochwalić się 90% skutecznością ( Daunauda , 2016). 

Ponadto Marotta (2018, komunikacja osobista) donosi, że stosowanie Kava i terapii rozmową, wzorowane na tradycyjnych systemach stosowania Kavy z Pacyfiku, jest niezwykle cenne w jego pracy z osobami uzależnionymi od heroiny w Tajlandii i Massachusetts w USA. Wiodący ekspert od Kavy, dr Vincent Lebot (1991) dodaje ciężaru do tej dyskusji, stwierdzając: „według standardów farmakologicznych Kava nie jest klasyfikowana jako narkotyk, ponieważ jej spożywanie nigdy nie prowadzi do uzależnienia ani uzależnienia. Ma właściwości psychoaktywne, ale nie jest ani halucynogenny, ani odurzający”. — [ ŹRÓDŁO

Jak wykazuje wspomniana wyżej analiza GG Stainer:

Zakłada się, że jeśli uda się przerwać neurologiczny proces głodu, wówczas uzależnienie można skutecznie wyleczyć. Stwierdzono, że aktywne składniki zawarte w Kavie, zwane kavapyronami, wiążą się z wieloma miejscami w mózgu związanymi z uzależnieniem i pragnieniem. W celu ustalenia, czy Kava może zmniejszyć głód związany z substancjami uzależniającymi, przeprowadzono ankietę dotyczącą głodu i badanie pilotażowe, podczas których zbadano głód alkoholu, tytoniu, kokainy i heroiny. Wstępne ustalenia sugerują, że kava może zmniejszać głód związany z uzależnieniem. W jednym badaniu uczestnicy zgłosili zmniejszenie chęci na wybrany przez siebie narkotyk. W innym badaniu standaryzowana ilość kavapyronów doprowadziła do widocznej różnicy w abstynencji alkoholu pomiędzy grupą eksperymentalną a grupą placebo. Przedstawione badania mają charakter wstępny i eksploracyjny i mają jedynie stanowić wstęp do przyszłych, bardziej systematycznych i zakrojonych na szeroką skalę badań. Jeśli odkrycia się potwierdzą, kava może być użytecznym składnikiem w leczeniu uzależnień, zwłaszcza dla rdzennych mieszkańców Hawajów i Pacyfiku. [ ŹRÓDŁO ]

Kava Kava: alternatywa dla alkoholu

Badania nad potencjałem Kava Kava dla osób uzależnionych powinny być prowadzone intensywniej i na szerszą skalę. Niezależnie od nich Kava już dziś coraz częściej staje się symbolem naturalnej alternatywy dla alkoholu: jako sposób na stres, jako wybór dla młodych rodziców, jako oferta mocktail barów czy trend wśród osób sober curious. Jednocześnie przypominamy, że należy unikać mieszania Kava Kava z alkoholem! 

 

UWAGA: jeśli mierzysz się z uzależnieniem od alkoholu – skonsultuj się ze specjalistą! Kava Kava może być wsparciem w terapii lub jej zaszkodzić. Ale na pewno jej nie zastąpi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *