KatogorieZdrowie

Czy Kava Kava szkodzi na wątrobę?

Czy Kava Kava szkodzi na wątrobę?

Czy Kava Kava szkodzi na wątrobę?

Niemal każdy artykuł o Kava Kava wygląda podobnie: Kava to pacyficzny napój, który naturalnie relaksuje, działa przeciwlękowo, rozkurczowo, pomaga w zasypianiu, jest świetną alternatywą dla alkoholu…. ale może szkodzić na wątrobę. Jakby wszystko brzmiało zbyt idealnie. Jakby nie mieściło się to w głowie. Zmierzmy się więc z tym pytaniem: czy Kava Kava szkodzi na wątrobę? 

Kava Kava w Niemczech: obalony zarzut

Według naszej najlepszej wiedzy zarzut o hepatotoksyczności Kava Kava pojawił się w po raz pierwszy w Niemczech na początku lat 2000. Mimo że Niemcy byli liderem w europejskim spożyciu Kava Kava (głównie w formie leków – środków przeciwlękowych) i przez długie lata nie odnotowywano problemów z oddziaływaniem na wątrobę – stosunkowo nagle pojawiły się przypadki ciężkich zatruć, w tym konieczność przeszczepów. Doprowadziło to do wycofania produktów z Kava Kava z rynku. 

 

Jak okazało się w wyniku pogłębionych badań – kojarzenie zatruć z właściwościami Kava i niemiecki zakaz były bezpodstawne. Doniesienia były niekompletne i/lub odnosiły się do ekstraktów etanolowych z korzeni Kava Kava. Zakaz został podważony przez niemiecki sąd federalny. 

 

Za dostarczeniem właściwych ekspertyz stali zresztą też niemieccy badacze. W jednej z analiz czytamy:

Uważa się, że za rzekomą hepatotoksyczność produktów Kava odpowiada alkaloid pirydonowy pipermetystyna. Badanie serii zatrzymanych próbek gotowych produktów z rynku niemieckiego oraz samodzielnie wyprodukowanych ekstraktów z korzenia i łodygi Piper methysticum wyraźnie wykazało, że pipermetystyna (1) jest nieobecna we wszystkich próbkach i ekstraktach z korzenia i łodygi, a granica oznaczalności wynosi 45 ppm. Jako kontrola pozytywna, liście P. methysticum wykazały ilość 0,2% 1. Tak więc, jeśli istnieje jakakolwiek hepatotoksyczność, związek 1 nie powinien być odpowiedzialnym składnikiem w doniesieniach o przypadkach z etanolowymi ekstraktami produkowanymi w Niemczech. – źródło

Więcej o niemieckim zakazie przeczytasz TUTAJ

 

Kava Kava a alkohol: nie należy mieszać!

Rzeczywiście faktem jest, że negatywny wpływ na wątrobę może pojawić się w sytuacji mieszania Kava Kava z alkoholem oraz środkami przeciwdepresyjnymi. Ostrzeżenie o takim ryzyku znajdziecie na każdym opakowaniu szanującej się marki Kava. 

 

Dlatego też stosowanie ekstraktów etanolowych (w przemyśle farmaceutycznym) nie powinno mieć miejsca. Ale jak to się ma do zwykłego używania Kava Kava w formie tradycyjnego pacyficznego napoju? Odniósł się do tego niedawno doktor Andrew Weil:

Kava jest całkowicie bezpieczna. Nie ma szkodliwego wpływu na wątrobę. Uważam, że to rozczarowujące, że jest to tak uporczywa obawa – pojawiła się ona naprawdę jakiś czas temu w związku z kilkoma przypadkami w Niemczech, które zostały przypisane alkoholowym ekstraktom z Kava, które nie są już używane. Stosowane są tylko ekstrakty wodne, które są całkowicie bezpieczne.

 

Ponadto niektóre z preparatów wykorzystywały nadziemne części Kavy oprócz korzenia, a nadziemne części rośliny mogą zawierać inne składniki.

 

W każdym razie, o ile mi wiadomo, wszystkie produkty Kava dostępne obecnie na rynku są całkowicie bezpieczne i nie ma obaw o toksyczność dla wątroby. – źródło

Czy Kava Kava szkodzi na wątrobę: stanowisko WHO

Już po “niemieckim zakazie”, w 2010 r. do sprawy bezpieczeństwa Kava Kava odnieśli się eksperci United Nations Food and Agriculture Organization i World Health Organization. 

 

Jak zaznacza się w Codex Alimentarius Commission, dla UN FAO i WHO:

Niedawna ocena ryzyka produktów z kava przeprowadzona przez WHO wykazała, że “kava ma co najmniej 1500-letnią historię względnie bezpiecznego stosowania”, a skutki uboczne dla wątroby nigdy nie pojawiły się w danych etnofarmakologicznych”. “Badania kliniczne kavy nie wykazały hepatotoksyczności jako problemu” W oparciu o dostępne informacje naukowe można wywnioskować, że kava jako tradycyjny napój jest bezpieczny do spożycia przez ludzi. – źródło

Hepatoksyczność Kava Kava: powtarzanie błędnych wniosków

Jak zauważa znawca Kava Kava – Jimmy Price – od czasu opisanych powyżej kontrowersyjnych przypadków, czyli od 20 lat nie obserwujemy żadnych niepożądanych działań związanych z Kava Kava. Więcej TUTAJ

 

W jednym ze swoich artykułów Price analizuje też raport, który sugeruje hepatoksyczność Kava Kava. Demaskuje jego błędy (włącznie z faktem, że rzekomo toksyczny środek wskazanej firmy NIGDY NIE ISTNIAŁ) i podważa wnioski raportu. Ale też pokazuje, jak bezmyślnie powtarzane są te wnioski w kolejnych naukowych analizach!

Teraz nadchodzi naprawdę okropna część tego wszystkiego. Przeprowadzono około 50 indywidualnych badań, które cytują ten raport jako dowód toksycznego działania kavy na wątrobę, nawet przy tradycyjnym przygotowaniu. – Jimmy Price, Liver Damage From Kava. A Failure in Logic Perpetuated Through Decades – źródło

Jakie są przeciwwskazania dla Kava Kava?

Kava stosuj z umiarem, nie częściej niż 3 razy w tygodniu. W przypadku problemów z funkcjonowaniem wątroby oraz w okresie przyjmowania leków przeciwdepresyjnych wymagana jest konsultacja z lekarzem. Nie zaleca się Kava Kava w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Nie mieszaj a alkoholem! Wielkość porcji znajdziesz na każdym opakowaniu, w zależności od postaci Kava Kava.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *