KatogorieZdrowie

KAVA KAVA a zdrowy sen: badania

Kava Kava a sen głęboki

Kava Kava (piper methysticum) słynie nie tylko jako naturalny sposób na odprężenie i głęboki relaks, ale także jako środek stosowany w problemach ze snem i zaburzeniach snu. Wiele osób pije Kava Kava jako naturalną alternatywę dla środków nasennych. Przyjrzyjmy się więc nasennym właściwościom Kavy oraz badaniom nad jej efektywnością. 

Zanim opowiemy o działaniu Kava Kava, warto zwrócić uwagę na to, czemu właśnie w naturze warto szukać wsparcia w problemach ze snem.

Kava Kava jako alternatywa dla środków nasennych

Środki nasenne […] to niebezpieczne leki. Przede wszystkim nie reprodukują naturalnego snu, wszystkie tłumią marzenia senne, które są istotnym składnikiem dobrego snu, zaburzają architekturę snu, są uzależniające i zakłócają funkcje poznawcze. […] Ale Kava nie ma żadnych z tych złych efektów. 

 

Dr  Andrew Weil – Kava for Sleep and Anxiety / The Tim Ferriss Show: źródło

Kava – czyli napój z korzeni pacyficznej rośliny Kava Kava – działa naturalnie. Oddziałuje odprężająco zarówno na układ nerwowy, jak również ciało i napięte mięśnie. Te dwa wymiary działania Kavy mają kluczowe znaczenie dla procesu zasypiania i regenerującego potencjału snu.

Jak działa Kava Kava?

Zwarty opis przedstawia Aviva Romm – Medycyna botaniczna dla zdrowia kobiet:

 

Kava Kava […] ma renomę rośliny użytecznej w leczeniu lęku, zaburzeń snu, niepokoju i jako środek odprężający mięśnie. Do rozważenia w przypadku zaburzeń snu związanych z lękiem, skurczów mięśni i niespokojnych nóg, które zakłócają sen. Krótkoterminowe badania sugerują, że Kava Kava jest skuteczna w leczeniu bezsenności, szczególnie w poprawie jakości snu i skróceniu czasu potrzebnego do zaśnięcia, oraz że pirony kava-metystycyny działają ośrodkowo jako środki przeciwskurczowe i przeciwdrgawkowe.

 

Przyjmuje się, że mechanizmy działania Kava Kava obejmują obniżony poziom glutaminianu, pobudzającego neuroprzekaźnika, aktywację neuronów dopaminergicznych, interakcję z receptorami GABA, bezpośrednie działanie na mięśnie prowadzące do rozluźnienia, podwyższenie poziomu dopaminy i serotoniny poprzez hamowanie wychwytu monoamin i komórkowe działanie podobne do stabilizatorów nastroju.

 

ale co to oznacza w praktyce?

Działanie Kava Kava

Najważniejsze właściwości Kavy to:

  • Kava redukuje poziom stresu – głównie poprzez oddziaływanie na receptor GABA: redukcję nadmiernego pobudzenia układu nerwowego [więcej o GABA i Kava Kava – TUTAJ
  • Kava – jako inhibitor MAO – ma wpływ na politykę hormonalną, m.in. poziom dopaminy
  • Kava poprawia nastrój – uważa się, że poprzez oddziaływanie na układ limbiczny, który odpowiada m.in za poczucie satysfakcji, redukcję agresji itd.  
  • Kava odpręża napięte stresem mięśnie – “wykazuje działanie rozkurczowe, przeciwbólowe, znieczulające, przeciwdrgawkowe, rozluźniające mięśnie gładkie i szkieletowe”
  • Kava ma potwierdzone działanie przeciwlękowe – więcej TUTAJ

A sen? Wszystkie powyższe elementy mogą pomóc w przypadku problemów ze snem, ale czy Kava Kava ma także nasenne działanie?

Kava Kava: zdrowy sen

Popularność Kavy jako wsparcia w problemach ze snem skłoniła badaczy do podjęcia analizy jej nasennego działania. Stan badań nie jest tak pogłębiony, jak np. w przypadku przeciwlękowego potencjału Kava Kava. Można wyszczególnić jednak kilka ważnych wyników. Przyjrzyjmy się tym, które najmocniej wpływają na kształtowanie się opinii świata nauki wobec nasennego działania Kavy.

Kava Kava a sen głęboki

Sen głęboki to nazwa snu wolnofalowego, fazy snu nREM. W jej trakcie następuje właściwy odpoczynek oraz regeneracja organizmu. Ma m.in. kluczowe znaczenie dla funkcjonowania mózgu – fale delta sprzyjają np. utrwalaniu się śladów pamięciowych. Ale także ciała – np. rany goją się szybciej, następuje spowolnienie starzenia się organizmu. Czy Kava Kava wpływa na wzmocnienie snu głębokiego, a poprzez to lepszą regenerację i odpoczynek? 

 

Jak wskazuje analiza Association for the Advancement of Restorative Medicine:

 

Skuteczność standaryzowanego ekstraktu z kava oceniano w kontrolowanym placebo badaniu z udziałem 12 zdrowych ochotników przez 4 dni. Placebo przyjmowano przez 3 dni, a następnie podawano trzy podzielone dawki wynoszące łącznie 150 mg ekstraktu kava (zawierającego 105 mg kawalaktonów) lub 300 mg ekstraktu zawierającego 210 mg kawalaktonów). Po podaniu kava, labilność zasypiania i lekka faza snu zostały skrócone, podczas gdy faza głębokiego snu została wydłużona, czas trwania snu REM nie uległ zmianie, a czas trwania faz czuwania w zapisach EEG snu został skrócony. Efekty te są korzystne, szczególnie w porównaniu z ortodoksyjnymi środkami uspokajającymi, takimi jak benzodiazepiny i barbiturany, z których oba obniżają zarówno REM, jak i głęboki sen. – ŹRÓDŁO

 

 

Potwierdzają to także badania przeprowadzone na zwierzętach. Wynika z nich, że Kava nie tylko przyspiesza zasypianie, ale znacząco wzmacnia aktywność fal delta – istoty snu głębokiego:

 

Zaobserwowano znaczące skrócenie latencji snu u szczurów z zaburzeniami snu po podaniu ekstraktu kava-kava w dawce 300 mg/kg, natomiast nie zaobserwowano wpływu na całkowity czas czuwania i fazę snu non-REM. […] Ekstrakt Kava-kava wykazywał znaczny wzrost aktywności delta podczas snu non-REM u szczurów z zaburzeniami snu. […] Ekstrakt Kava-kava jest lekiem ziołowym, który oprócz działania nasennego ma również działanie poprawiające jakość snu. — ŹRÓDŁO 

 

Obserwacje te potwierdza badanie przeprowadzone kilka lat później (2009). Dla wyjaśnienia: kavaina jest głównym kavalaktonem – składnikiem aktywnym Kava Kava. Więcej o uspokajającym działaniu kavainy – TUTAJ. Wracając jednak do snu głębokiego: 

Kavaina wykazała znaczny wzrost aktywności delta podczas snu nie-REM u szczurów z zaburzeniami snu […] Wyniki te wyraźnie wskazują, że kavaina jest związkiem o działaniu nie tylko nasennym, ale również poprawiającym jakość snu.

 

Całkowity czas czuwania, sen bez szybkich ruchów gałek ocznych (non-REM) i sen z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM) mierzono przez 6 godzin. Kavaina i rilmazafon wykazały znaczne skrócenie latencji snu, skrócenie czasu czuwania i wydłużenie czasu snu bez fazy REM. — ŹRÓDŁO

Kava Kava a sen: zaburzenia lękowe

Kava ma działanie przciwlękowe – więcej tutaj – ale czy to oznacza, że pomaga również na problemy ze snem, które wiążą się z zaburzeniami lękowymi? 

 

Odpowiedź w tym zakresie niesie badanie: Skuteczność kliniczna ekstraktu kava WS 1490 w zaburzeniach snu związanych z zaburzeniami lękowymi. Wyniki wieloośrodkowego, randomizowanego, kontrolowanego placebo, podwójnie ślepego badania klinicznego. We wnioskach z badania czytamy:

 

Wnioskujemy, że zaburzenia snu związane z niepsychotycznymi zaburzeniami lękowymi można skutecznie i bezpiecznie leczyć ekstraktem kava WS 1490. — ŹRÓDŁO

Z kolei jak wskazuje analiza Association for the Advancement of Restorative Medicine:

 

W badaniu obserwacyjnym z udziałem 3029 pacjentów leczenie standaryzowanym ekstraktem kava (800 mg dziennie, zawierającym 240 mg pironów kava) przez co najmniej 4 tygodnie spowodowało poprawę pierwotnych objawów, takich jak nerwowość, niepokój i złość. Inne objawy, w tym zaburzenia snu, dolegliwości menopauzalne, napięcie mięśni i zaburzenia seksualne również uległy poprawie. Po 5 tygodniach leczenia objawy nerwowości, niepokoju i lęku zmniejszyły się u 1673 pacjentów. — ŹRÓDŁO

 

Kava Kava może być więc realnym wsparciem dla osób, które cierpią na lęki i w związku z tym doznają także zaburzeń snu. Więcej o tym, czym grożą zaburzenia snu, znajdziesz TUTAJ.

Ile powinien trwać sen?

Przyjmuje się, że długość snu, która jest optymalna, to: 7-8 a nawet 9 godzin na dobę. Jak wspomnieliśmy – liczy się tu przede wszystkim architektura snu, zwłaszcza faza nREM i regenerujący sen głęboki. Sama liczba przespanych godzin jest wartością względną. 

 

Jak zauważa psychoterapeuta David Wheatley: [Kava] ma znacząco korzystny wpływ na architekturę snu (wzmacnia głęboki sen), co może czynić ją szczególnie nadającą się do długotrwałego użytkowania i dla osób starszych. — ŻRÓDŁO

 

Warto dodać, że skrócenie czasu snu o godzinę przez okres dwóch tygodni ma analogiczny wpływ na myślenie i zdolności motoryczne, co dwie nieprzespane noce. Jeżeli od zalecanych dorosłym 7-9 godzin snu odejmiemy 1,5 godziny, może dojść do zmian w DNA komórek odpornościowych, stanów zapalnych i rozwoju chorób przewlekłych. [ŹRÓDŁO]

Badania i rozbieżności

Należy zaznaczyć, że badania nad właściwościami Kava Kava wciąż trwają. Pojawiają się także analizy podważające nasenny potencjał Pieprzu metystynowego. Jednym z takich najbardziej rozpowszechnionych badań jest zestawianie działania Kava Kava i waleriany: Internetowa, randomizowana, kontrolowana placebo próba Kava i Valeriana na lęk i bezsennośćŹRÓDŁO

 

W jej podsumowaniu czytamy: Ani Kava, ani waleriana nie łagodziły niepokoju ani bezsenności bardziej niż placebo. Ta próba pokazuje wykonalność przeprowadzenia randomizowanych, zaślepionych prób całkowicie przez Internet.”

No właśnie – badanie przeprowadzono w całości przez internet. 

 

W innej analizie: przeglądzie badań porównawczych Kavy i waleriany stwierdza się natomiast:

 

Najwięcej uwagi badawczej poświęcono walerianie i Kava; oba skróciły czas zasypiania i promowały głębszy sen w małych badaniach, a kava również wykazuje działanie przeciwlękowe

ŹRÓDŁO

 

 

 

Co wynika z tych rozbieżności? Dużo? Mało? Jako Kavaha stawiamy na szczerą rozmowę o właściwościach Kava Kava. Dzielimy się wiedzą i dostępnymi badaniami w pełnym zakresie. Chcemy budować świadomość potencjału Kava w sposób uczciwy. 

 

Dlatego też uczciwie mówimy: Kava Kava nie jest lekiem na wszystkie problemy ze snem. Kava w ogóle nie jest lekiem. Nie działa w sposób ustandaryzowany. Każda odmiana Kavy reaguje inaczej: ma inny skład kavalaktonów, czyli składników aktywnych. Jako Kavaha możemy zapewnić Was natomiast o najwyższej jakości naszych odmian Kavy z Fidżi i Vanuatu oraz wysokiej skali kavalaktonów: ponad 12%.

 

Jeśli cierpisz na zaburzenia snu – nie lekceważ problemu i skonsultuj się ze specjalistą! 

 

Photo by Gregory Pappas on Unsplash

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *