KatogorieZdrowie

Kava Kava a GABA

kava gaba

Kava Kava a GABA

Jak składniki aktywne Kavy wpływają na kluczowy neuroprzekaźnik GABA?

Kava Kava to symbol naturalnego odprężenia i wewnętrznego spokoju. Na czym dokładnie polega jej relaksujące działanie? Spośród wielu czynników jeden zdaje się kluczowy: wpływ składników aktywnych Kavy na receptory GABA. To dzięki temu oddziaływaniu Pieprz metystynowy redukuje pobudzenie układu nerwowego, zmniejszając poziom stresu i uwalniając nas od codziennych napięć.

Co to jest GABA?

GABA (kwas gamma-aminomasłowy) jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźników; odpowiada za regulowanie aktywności neuronów w mózgu. 

 

Aminokwas GABA jest neuroprzekaźnikiem hamującym (inhibitującym), czyli ogranicza przepływ impulsów nerwowych między komórkami. Jego rola w organizmie jest kluczowa dla utrzymania równowagi emocjonalnej i fizjologicznej. GABA może “wyciszyć” układ nerwowy, redukując jego nadmierne pobudzenie. 

 

Jego działanie jest de facto odwrotne do neuroprzekaźników pobudzających, do których zalicza się np. adrenalinę i noradrenalinę. Wyróżnia się także neuroprzekaźniki modulacyjne, które działają pobudzająco lub hamująco w zależności od sytuacji.

Niski poziom GABA: do czego prowadzi?

Niedobór GABA może skutkować nadmierną aktywnością neuronów, czego efektem są m.in. objawy takie jak: 

 

 • lęk – nadaktywność układu nerwowego może prowadzić do powstawania uczucia lęku i niepokoju
 • depresja – niedobór GABA może utrudniać regulację emocji; depresja endogenna wiązana jest też ze stałym zaburzeniem produkcji CRH – patrz niżej
 • bezsenność – GABA pełni ważną rolę w regulacji rytmu dobowego, brak tego neuroprzekaźnika może utrudnić zasypianie i prowadzić do bezsenności, ale także np. do chrapania. Jeśli problem z zasypianiem wiąże się np. z natłokiem wieczornych, uporczywych myśli – należy szczególnie zadbać o poziom GABA.
 • nadpobudliwość – nadaktywność neuronalna może powodować do trudności w skupieniu się i nadpobudliwości
 • bóle głowy i mięśni – brak GABA może powodować napięcie mięśni, zwłaszcza w karku
 • problemy z trawieniem – GABA ma również działanie relaksujące w układzie trawienia, brak GABA może prowadzić do problemów z trawieniem

UWAGA: Należy pamiętać, że objawy te mogą być spowodowane przez inne czynniki niż niedobór GABA, dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii. Zwłaszcza, że GABA odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu ciśnienia krwi, pracy serca oraz mięśni. Jego niedobór może prowadzić do problemów z tymi układami.

GABA a stres: oś HPA, CRH, ACRH, kortyzol

Stres (sytuacja zagrożenia) wywołuje w organizmie określoną odpowiedź, za którą odpowiada głównie oś HPA: układ hormonalny podwzgórze-przysadka-nadnercza. 

 

Schemat działania osi HPA w dużym uproszczeniu wygląda następująco:

 1. informacja o zagrożeniu 
 2. pobudzenie neurohormonu CRH (podwzgórze)
 3. CRH podbudza produkcję hormonu ACTH (przysadka)
 4. ACTH poprzez krew pobudza korę nadnerczy do produkcji m.in. kortyzolu, który powszechnie nazywa się hormonem stresu: walki lub ucieczki. 

Aktywność osi HPA działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego i jest ściśle związana z działaniem neuroprzekaźników: pomagają wykorzystać produkty reakcji stresowej do jej wytłumienia. Przyjmuje się, że oś HPA jest bardzo silnie zależna właśnie od receptorów GABA, które mogą blokować CRH – hormon inicjujący reakcję osi. 

 

Inaczej mówiąc, GABA działa u “źródła” reakcji stresowej, redukując jej działanie i wyciszając układ nerwowy. 

Jak Kava działa na GABA?

Kava słynie z wpływu na zwiększone wiązanie receptorów GABA-A (najprawdopodobniej wzrost liczby miejsc wiązania). Na czym jednak polega wiązanie GABA?

 

Aminokwas GABA znajduje się w blisko synaps w postaci pęcherzyków i jest uwalniany, gdy wzrasta aktywność neuronów (impulsy). Uwolniona GABA trafia do synaps, do właściwych sobie receptorów GABA. Wtedy właśnie następuje wiązanie: otwarcie kanałów jonowych i migracja jonów. W efekcie pobudzanie komórek nerwowych jest ograniczane. Zmniejsza się ilość impulsów i aktywność neuronów.

 

Układ nerwowy się uspokaja, a my możemy zachować spokój nawet w obliczu działania stresorów. 

 

Kava nie tylko działa jak “hamulcowy” w przypadku nagłego stresu, ale pomaga też uspokoić układ nerwowy, gdy jest przebodźcowany, czyli nadmiernie pobudzony różnymi formami impulsów.

Kava zdaje się jednocześnie podnosić GABA i podnosić dopaminę. I jest to dość niezwykłe zestawienie. Nie znam wielu związków podnoszących jednocześnie GABA i dopaminę

– dr Andrew Hubermann: link

Jak dbać o GABA?

Stres może być niebezpieczny, gdy jest zbyt intensywny lub długotrwały. Długofalowe oddziaływanie stresu – choć trudniej dostrzegalne – jest nie mniej wyniszczające. Organizm musi mieć czas i warunki, by ustabilizować swoje funkcjonowanie i odbudować zapasy. Jest to o tyle trudne, że często żyjemy w zaburzonym rytmie dobowym, nie mamy czasu na nawet na spokojny posiłek, redukcję bodźców, oddech na łonie natury czy właściwą regenerację. A czasem wystarczy naprawdę niewiele, by odbudować optymalny poziom GABA: ten naturalny bezpiecznik przed przegrzaniem układu nerwowego!

 

By odbudować poziom GABA pomoże Ci:

 

 • Aktywność fizyczna – regularne uprawianie sportu pozytywnie wpływa na poziom GABA
 • Medytacja, relaks, odprężenie – pomagają one w redukcji stresu, co pozytywnie wpływa na poziom GABA (sprzężenie zwrotne)
 • Dieta – pewne produkty, takie jak zielona herbata, orzechy czy ryby, mogą zwiększać poziom GABA w organizmie
 • Suplementacja – w skrajnych przypadkach niedoboru GABA, możliwe jest przyjmowanie suplementów diety zawierających GABA

Test na stan Twoich nerwów

Jeśli chcesz sprawdzić, który z Twoich neuroprzekaźników – GABA, dopamina, serotonina czy acetylocholina – dominuje i o poziom którego powinieneś/powinnaś szczególnie zadbać, sprawdź test Breavermana. Test dostępny jest online. Zajmie Ci tylko około 20 minut, a może bardzo pomóc!

 

 

Oryginalny test znajdziesz tutaj:

Polska wersja dostępna jest na różnych stronach, m.in. tutaj

 

1 Comment

 1. […] – jeden z najważniejszych neuroprzekaźników; odpowiada za regulowanie aktywności neuronów w mózgu. Hamuje (inhibituje) przepływ impulsów nerwowych, “wyciszając” układ nerwowy. Sprawdź więcej tutaj! […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *