KatogorieZdrowie

Languishing: jeszcze nie depresja

Languishing: jeszcze nie depresja

Czym jest languishing?

Czujesz ciągłe osłabienie i wewnętrzną pustkę? Brakuje Ci motywacji? Nie potrafisz cieszyć się życiem? To jeszcze nie musi być depresja! To może być languishing. Stan, który rozpowszechnił się i zyskał rozgłos w dobie pandemii COVID-19, lecz wciąż zbiera swoje “marniejące” żniwo. Sprawdźmy, czym jest i czym się przejawia! 

Co to languishing?

Pojęcie można tłumaczyć jako wegetowanie lub marnienie”.  Languishing można opisać jako stan, w którym jednostka doświadcza braku motywacji, skupienia i ogólnego poczucia pustki. Charakteryzuje się uczuciem stagnacji, odłączenia i braku celu lub entuzjazmu w różnych aspektach życia. Marazm może pojawić się w okresach długotrwałego stresu, niepewności lub w obliczu wielu wyzwań.

Languishing a flourishing

Pojęcie languishingu zostało spopularyzowane przez socjologa Coreya Keyesa, który przedstawił je w opozycji do pojęcia flourishing – rozkwitu, czyli stanu charakteryzującego się wysokim poziomem dobrostanu i pozytywnym zdrowiem psychicznym. Languishing reprezentuje stan pośredni między rozkwitem a depresją / chorobą psychiczną, w którym jednostki nie doświadczają poważnego cierpienia psychicznego, ale też nie funkcjonują w pełni optymalnie.

 

Jak pisze New York Times:

Badania sugerują, że ludzie, którzy najprawdopodobniej będą cierpieć na poważną depresję i zaburzenia lękowe w przyszłej dekadzie, dziś jeszcze jej nie doświadczają. Są to ludzie, którzy teraz “marnieją”. A nowe dowody pochodzące od pracowników służby zdrowia we Włoszech w czasie pandemii [COVID-19] pokazują, że ci, którzy marnieli wiosną 2020 r., byli trzy razy bardziej narażeni na zdiagnozowanie zespołu stresu pourazowego niż ich rówieśnicy.

Languishing: przykłady

Languishing może przejawiać się w różnych obszarach życia, takich jak praca, relacje i rozwój osobisty. Możemy odczuwać brak spełnienia w pracy, nie mając motywacji do dążenia do celów lub znajdowania sensu w codziennych zadaniach. W relacjach, marniejąca osoba może czuć się oderwana lub niezaangażowana, mając trudności z nawiązaniem kontaktu z innymi na głębszym poziomie. Jeśli chodzi o rozwój osobisty, może zmagać się z brakiem motywacji do działania i mieć poczucie bezcelowości lub dojmującej nudy.

Languishing: najczęstsze objawy

Chociaż objawy languishingu mogą się różnić, możemy wyszczególnić kilka typowych stanów,, do których zaliczają się:

 

  • brak motywacji do czynności, które wcześniej sprawiały przyjemność
  • trudności z koncentracją lub skupieniem się na zadaniach
  • uczucie emocjonalnej pustki lub odrętwienia
  • poczucie pustki lub braku sensu
  • zmniejszona produktywność i zaangażowanie w pracę lub sprawy osobiste
  • zwiększona drażliwość lub niepokój
  • trudności w doświadczaniu pozytywnych emocji

Languishing a depresja

Languishing wykazuje pewne podobieństwa do depresji, ale ważne jest, aby je rozróżniać. Depresja jest stanem klinicznym charakteryzującym się uporczywym uczuciem smutku, beznadziei i utratą zainteresowania lub przyjemności z wykonywanych czynności. Languishing jest często łagodniejszym stanem i niekoniecznie wiąże się z taką samą intensywnością lub czasem trwania objawów. Osoby cierpiące na languishing mogą nadal doświadczać chwile szczęścia lub przyjemności, podczas gdy osoby z depresją często mają trudności ze znalezieniem radości w czymkolwiek.

 

 

Languishing może być stanem tymczasowym, z którego można stosunkowo łatwo wyjść przy odpowiednim wsparciu i interwencjach. Depresja jest poważniejszym i przewlekłym stanem, który często wymaga profesjonalnego leczenia psychologiczno-farmaceutycznego.

Languishing: jak sobie radzić?

Languishing może współistnieć lub bezpośrednio prowadzić do depresji, dlatego w przypadku zaistnienia objawów – nie lekceważ ich i rozważ konsultację ze specjalistą! 

 

Czy Kava Kava może łagodzić objawy languischingu?

Przyjrzyjmy się kilku wymiarom, które mogą być szczególnie ważne dla osób cierpiących na stan languishingu! 

 

Zakłada się, że Kava oddziałuje pozytywnie na układ limbiczny w mózgu, dzięki czemu wzmacnia poczucie satysfakcji, radości i pozytywny nastrój na co dzień

 

Istnieją także badania wskazujące na to, że Kava wzmacnia funkcje poznawcze mózgu: korzystnie wpływa na uwagę wzrokową i odzyskiwanie pamięci krótkotrwałej – co może pomóc, jeśli mamy problem z funkcjonowaniem np. w pracy

 

Składniki aktywne Kavy – kavalaktony – uznaje się za inhibitory MAO [źródło], co oznacza że pozytywnie wpływają na m.in. poziom dopaminy. Niedobór dopaminy może prowadzić do braku poczucia sensu, motywacji, celowości działania. Inhibitory MAO stosuje się m.in. w lekach przeciwdepresyjnych 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *